BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žilvinas Šilėnas: Odė džiaugsmui

Europos Komisija, Parlamentas ir visos kitos ES valdžios struktūros džiūgauja apriboję roamingo kainas. Džiūgauja ir vartotojai. Mobiliojo ryšio kompanijos nedžiūgauja, tačiau rinkodaros ir viešųjų ryšių spaudžiami teigia, kad sumažėjus kainoms padidės skambučių kiekis ir viskas bus gerai.

 

Taip, daug keliaujantiems, pvz. europarlamentarams, šis roaming reguliavimas labai malonus. Tačiau kadangi niekas iš niekur neatsiranda (bent jau Niutoninėje fizikoje), pajamos, kurias operatoriai praras dėl roaming kainos reguliavimo bus padengtos kitų vartotojų ar kokybės ir plėtros sąskaita.

 

Tačiau labiausiai piktinantis dalykas yra pats kainų reguliavimo faktas. Retame kitame sektoriuje yra tiek konkurencijos ir pasirinkimo laisvės kaip mobiliojo ryšio paslaugų sektoriuje. Liepti sumažinti kainas todėl, kad jos yra ženkliai aukštesnės už sąnaudas, tolygu reguliuoti maisto produktų kainas remiantis ingredientų sąrašu. Kaštų vertės teorija ir populizmu besiremiantys europolitikai rizikuoja smarkiai nepataisomai sužeisti vieną iš nedaugelio konkurencingų ES ekonomikos sektorių.

Belieka bent džiaugtis, kad dar nereguliuojamos pramogų kainos. Ekonominiai veiksniai tuoj pat atskleistų tikrąjį kainos reguliavimo poveikį.

Plačiau šia tema:

http://www.lrinka.lt/index.php/meniu/spaudai/straipsniai_ir_komentarai/gundymas_roamingu/4220

 

 

Rodyk draugams

Remigijus Šimašius: Pavydo mokesčiai ir skurdo kompleksas

Ekonominių argumentų prieš progresyvinius mokesčius – nors vežimu vežk. Tai ir šešėlinių atlyginimų skatinimas, ir aukštos pridėtinės vertės verslų žlugdymas, neskatinimas uždirbti daugiau, geriausių specialistų išbaidymas iš Lietuvos (o tuo pačiu ir mažesnės kvalifikacijos specialistų paklausos mažinimas), teigiamos įtakos skurdo mažinimui nebuvimas (o greičiau neigiama įtaka).

 

 Tačiau bene svarbiausia yra tai, kad progresyviniai mokesčiai – tai iš tikrųjų pavydo mokesčiai. Pažiūrėjus komentarus ir argumentus tų, kurie pasisako už progresyvinį apmokestinimą matome, kad beveik visada džiugiai konstatuojama, kad taip bus apmokestinti turčiai ir paremti vargšai. Ar tai tiesa, ir ar tikrai nuo to bus geriau vargšams, tampa nebesvarbu.

Nors ir visai ne apie mokesčius, tačiau šiam kontekstui labai tinka ir psichologo Deivio Narbuto komentaras apie skurdo kompleksus, paskelbtas http://www.balsas.lt/naujienos/rinktiniai/straipsnis115798.

Iš tiesų - juk paprastai geriau gyvena  tie, kurie rūpinasi savo gerovės didinimu, o ne jos lyginimu su kitų gerove. Progresyvinių mokesčių palaikymas siekiant susilyginti su daugiau uždirbančiais yra tokia vilkduobė, kuri ne tik nukreipia pastangas nuo rūpinimosi savo gerovės, bet ir sumažina gerovę absoliučia suma – ne tik daugiau uždirbantiems, bet ir mažiau uždirbantiems.

Rodyk draugams