BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vytautas Žukauskas: Apie dabartį ateities sąskaita

Mums labiau rūpi dabartiniai pensininkai, ne ateities”, sako A. Kubilius. Šiame Premjero pasisakyme galime atrasti daug daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Galime sugalvoti labai daug jo atmainų, kurios kaip raudona linija persismelkusios šiandienos politikoje.

Mums labiau rūpi šiandieninis išlaidavimas nei ateities skolos, todėl skolinamės kiek galime, biudžeto nebalansuojame net smarkaus ekonomikos augimo laikotarpiu. Mums labiau rūpi šiandieniniai reitingai, nei ateities viešųjų finansų padėtis, todėl kai tik galime sugalvojame daug “socialinės gerovės” įstatymų, pamaloninančių rinkėjus. Mums labiau rūpi šiandieninis biudžetas nei ateities ekonominė situacija, todėl mokesčius keliame daug ir greitai, galvojame naujų.  Ir t.t. ir pan.

Visos ateities problemos kažkada tampa dabartinėmis. Ir dauguma dabarties problemų kilo iš galvojimo, jog dabartines problemas galima spręsti ateities sąskaita.

Rodyk draugams

Kaetana Leontjeva. Viršytos prognozės verčia nerimauti

Motinystės pašalpos – neišsemiama tema. Metų pradžioje buvo rašyta, kad motinystės pašalpos daugeliui gali tapti išsigelbėjimu nuo krizės, o motinystės pašalpų gavėjų skaičius gali gerokai viršyti prognozes. Praėjusią savaitę Sodra paskelbė kai kuriuos duomenis apie pirmojo šių metų ketvirčio išmokų gavėjus. Teigiama, jog šių metų pirmąjį ketvirtį motinystės (tėvystės) pašalpa, kol vaikui sukaks 2 m., vidutiniškai per mėnesį buvo mokama 43 740 gyventojų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paruoštame 2009 m. valstybinio socialinio draudimo fondo įstatymo projekto aiškinamajame rašte prognozuota, jog 2009 m. motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų skaičius sudarys 42,0 tūkst. gyventojų. Vadinasi, vien per pirmąjį šių metų ketvirtį ši prognozė viršyta 1 740 gyventojų.

Dar įdomiau palyginti šių metų ketvirčio duomenis su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu. Jei šįmet šias pašalpas vidutiniškai per mėnesį gauvo 43 740 gyventojų, tai pernai jų buvo gerokai mažiau – 29 850. Metinis augimas sudaro net 46,5%. Džiugu, kad gimstamumas Lietuvoje auga, bet nerimauti verčia tai, kad pašalpų gavėjų skaičiaus prognozė jau buvo viršyta. Jei pašalpų gavėjų skaičius ir toliau sėkmingai augs, iš kur Sodra gaus lėšų, būtinų prognozes viršijusioms motinystės (tėvystės) pašalpoms išmokėti?.. Panašu, kad išmokų mažinimas yra neišvengiamas.

Rodyk draugams