BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vytautas Žukauskas: Valstybės sektoriuje atlyginimai išaugo

Vakar Statistikos departamentas paskelbė šių metų antro ketvirčio darbo užmokesčio statistiką. Joje teigiama, jog vidutinis mėnesinis neto (į rankas, po mokesčių) darbo užmokestis per metus šalies ūkyje sumažėjo 1,5 %, privačiame sektoriuje sumažėjo 4,6%, o valstybės sektoriuje padidėjo 2,4% procento.

Jau turbūt ir nebestebina. Tiek iš to valdžios diržų veržimosi: išlaidos nemažėja, tarnautojų tik daugėja, dar ir jų atlyginimai išaugo. Valdžia tokia keista vieta, kur ryte užsiimdamas solidarumo demagogija, dieną užsiropštęs kitam ant sprando vakare tikiesi būti vadinamas gal ir ne visai populiariu, užtat teisingu šalies gelbėtoju.

Keinsas, pagrįsdamas savo pasiūlymą sukelti infliaciją ir taip mažinti realų darbo užmokestį gelbėjantis nuo nedarbo, teigė, jog nominalus darbo užmokestis nėra linkęs mažėti net ir susidarius darbo jėgos pasiūlos pertekliui. Kiek tai liečia valstybės sektorių, deja, tačiau tai pasitvirtina. Tačiau Keinsas klydo teigdamas, jog šie “užstrigę” ir niekaip mažėti nepajėgiantys atlyginimai yra rinkos, o ne valdžios, kuriai rinkos dėsniai negalioja, yda.

Rodyk draugams

Vytautas Žukauskas: Apie Vyriausybės rūpestį ir pagundas

Vyriausybei kelia nuostabą ir susirūpinimą kai kurie vieši pareiškimai apie tai, jog šešėlinė ekonomika Lietuvą labiau gelbėja nei kenkia. Vyriausybės tinklapyje išplatintoje žinutėje rašoma: „Klausimas yra labai paprastas, kodėl kažkas kitas turi mokėti už tokių verslo atstovų tėvų išlaikymą, pensijas, pašalpas, gydymą, jų vaikų priežiūrą darželiuose, mokymą ir pan.?“ Klausimas iš ties paprastas, tik gal kiek vienpusiškas. Norėtųsi žvilgtelti ir į kitą pusę ir  klausimą perfrazuoti. Kodėl tie verslo atstovai turi mokėti už valdžią, kuri nepaisant nepaliaujamo čiauškėjimo apie krizę ir būtinybę taupyti, savo išlaidas sugeba tik didinti, o besisolidarizuodama padidinti dar ir biurokratų skaičių?

Krizės laikotarpiu visose šalyse stebima ta pati tendencija – verslas gundosi eiti į „šešėlį“. Ir Lietuvoje yra tam tikrų požymių, kurie leidžia daryti išvadas, jog oficialiai neapskaitytos ekonomikos dalis sparčiai auga. Tačiau stebina, kai tokiai pagundai ragina atsiduoti LPK vadovai.“ Kas jau kas, o valdžia atsispyrimu pagundoms niekados nepasižymėjo: užsiimdama tariamu išlaidų karpymu nuosekliai kėlė mokesčius, juos planuoja kelti ir toliau. Jei verslas šešėlyje yra neatsispyrimas pagundai, tai kaip pavadinti šiais metais įvykdytą privačių pensijų nacionalizavimą?

Vyriausybė aktyviai vykdo ekonomikos skatinimo planą, įgyvendina daugelį priemonių, lengvinančių naštą verslui, įliejama papildomų pinigų į ekonomiką.“ Išties. „Saulėtekis“ užbuksavęs, o be jo ekonomikos skatinimo planas tėra iliuzija, jog pinigų „įliejimu“ į rinką ir valdžios išlaidomis galima prikelti nuo jų pačių susirgusią šalies ekonomiką. O kaip gi ką nors kur nors „įliesi“, jei iš pradžių nepaimsi mokesčiais?

Vyriausybei, ko gero, reiktų labiau susirūpinti ne verslo atstovų pranešimais, o jos plano veiksmingumo iliustracija Statistikos departamente ties šių metų antro ketvirčio BVP augimu.

Rodyk draugams

Kaetana Leontjeva. Skaičiai trūkumų neparodys

Šįkart – trumpai vasariška tema apie turizmą. Šios savaitės savaitraštyje “Balsas.lt savaitė” skelbiama puiki sostinėje sutiktų turistų apklausa “Lietuva svetimšalių akimis”. Apklausa gana elementari – kas jums pas mus patinka, o kas ne? Skaidydami turistų atsakymus sužinome, kad vieni grožisi Vilniaus senamiesčiu, kiti džiaugiasi draugiškais žmonėmis…

Nuo 1994 m. Statistikos departamentas kasmet atlieka lankytojų iš užsienio apklausas, tačiau atrodytų elementarus klausimas – kas patiko, o kas ne – neįsipaišo tarp klausimų, orientuotų į skaičius. Panašiausias šiam klausimui yra klausimas, keliais balais lankytojai įvertintų savo viešnagę Lietuvoje. Tačiau įvertinimų vidurkis yra nieko nepasakantis skaičiukas, nes niekas nežino, kas gi lankytojams nepatiko ir kaip galima būtų pasitempti. Todėl būtų labai pravartu į apklausą įtraukti nestatistinį, bet ypač naudingą klausimą apie tai, kas turistams užkliuvo ir nepatiko mūsų šalyje.

Taip pat derėtų įsiklausyti į keletą neigiamų pastabų, kurias davė Balsas.lt apklausti turistai. Jie atkreipė dėmesį į viešųjų tualetų trūkumą sostinėje (ne dviračių takų, ne prieplaukų ar kitų infrastruktūrų, kurios pastaruosius keletą metų buvo statomos, o tiesiog – tualetų) bei į tai, kad kai kuriuose muziejuose nėra pateikiama informacija anglų kalba. Tikiuosi, už turizmą atsakingų institucijų darbuotojai irgi paskaitys minėtą turistų apklausą ir naikins tuos turistams užkliuvusius nepatogumus, kurie yra jų įtakoje. Sakau jų įtakoje, nes buvo ir gana juokingų neigiamų atsiliepimų, pvz. vienai porai nepatiko “pernelyg pakeltos ledų kainos turistų dažnai lankomose vietose”. Vargu ar kainų reguliavimas (ir tušti ledų šaldytuvai) turistus priviliotų :)

Rodyk draugams