BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Emilis Ruželė: Piktas maistas

clip_image002

Prieš kelis mėnesius šiame bloge rašiau apie „balto pakelio“ iniciatyvą. Šaržuodamas situaciją juokavau, jog vadovaujantis tokia logika reikėtų į baltus pakelius pakuoti daug riebalų sudėtyje turinčius maisto produktus, saldainius. Kas vieną dieną humoras, kitą dieną jau realybė. Kaip rašo „Verslo Žinios“ Rumunija paskelbė, jog nuo kovo mėnesio taps pirmąja valstybe pasaulyje apmokestinančia nesveiką maistą. Mokestis bus taikomas daug cukraus, druskos ar pavojingų maistinių priedų turinčiam maistui. Taip neva bus sprendžiamos viršsvorio, širdies ligų ir ankstyvų mirčių problemos. Galbūt rumunai, sužinoję apie tam tikrų asmenų norą Lietuvą padaryti „balto pakelio“ iniciatyvos vėliavneše Europos Sąjungoje, nusprendė mus nukonkuruoti lenktynėse dėl kvailiausio, neva vartotojus saugančio, valdžios sprendimo. Nežinau ar jie laimės, bet kandidatūra tikrai rimta.

Šiaip jau norėdami būti nuoseklūs, Rumunijos valdžios atstovai turėtų iš viso uždrausti cukrų, nes nusipirkus kilogramą ir susipylus į skrandį, tikrai gali baigtis blogai. Pavojų sveikatai gali sukelti ir persivalgymas duona ar obuoliais ar net braškėmis, todėl ar nereikėtų apriboti šių produktų prieinamumo? Taip pat reikėtų uždrausti arba papildomai apmokestinti virves, nes panaudojus medžio šaką, taburetę ir mazgų darymo techniką, jos gali tapti labai pavojingos gyvybei. Ką jau kalbėti apie virtuvinius peilius ar automobilius.

Bandydami „pagelbėti“ visuomenei apribodami tam tikrų produktų prieinamumą, valdžios atstovai beveik visada pamiršta esminį aspektą - produktus perka ir vartoja žmogus, būtent jis daro pasirinkimus. Vartotojas kiekvieną dieną priima šimtus sprendimų, kurie turi įtakos jo gerovei, sveikatai, nuotaikai, finansinei padėčiai. Dalis jų turi teigiamą įtaką, dalis jų neigiamą. Tai ir yra laisvės esmė, laisvė rinktis, laisvė klysti. Netgi laisvė nesveikai maitintis ir dėl to rizikuoti savo sveikata.

Aš nesu nusiteikęs papildomai mokėti valstybei už perkamą saldainį parduotuvėje tik todėl, kad kažkoks gudruolis nesugeba savęs suvaldyti ir kemša šokoladus ir traškučius be saiko, o tada skundžiasi viršsvoriu. Tai jo teisė, atsakomybė ir su pasekmėmis kovoti jis turėtų iš savo lėšų, o ne iš mano kišenės („nemokamos“ sveikatos apsaugos paslaugos). Juk pats saldainis ar traškutis, vartojamas saikingai, nedaro žalos, o jeigu ir nėra pats sveikiausias produktas, teikia daug malonumo jį valgančiajam. Valstybei papildomai neapmokestinus tam tikrų produktų, daugiau pinigų lieka vartotojo kišenėje ir tada jis pats gali spręsti kur juos išleisti- ar dar vienam saldainiui, ar daržovei ar sporto klubui.

Šis naujas maisto produktų apmokestinimas ir už jo slypinti argumentacija labai primena Lietuvoje vykdomą alkoholio kontrolės politiką. Bandant kovoti su problemomis liečiančiomis nedidelę visuomenės dalį, nesaikingai vartojančią alkoholį, įvedami apribojimai ir mokesčiai visiems vartotojams, net ir tiems, kurie penktadienio vakarą, po ilgos savaitės nori su draugais namie išgerti po bokalą alaus ir negali jo nusipirkti, nes jau po dešimtos vakaro.

Rodyk draugams

Kaetana Leontjeva. Mada balta

Cigarečių “baltojo pakelio” šalininkai teigia, jog balta pakelio spalva turėtų atgrasinti jaunimą nuo rūkymo, nes tai būtų nuobodžios monotoniškos spalvos pakelis. Kai kas net teigia, jog balta asocijuojasi su vaistais – o kas gi norės savo noru parūkyti šitokių vaistų! Kažkodėl manęs tokie argumentai neįtikina… Pagalvokit, kokia spalva yra viena madingiausių jau keletą vasaros sezonų Lietuvoje? Prisiminkit, kelintus metus matome gatvėse vaikštančius žmones su baltomis lininėmis kelnėmis – metai iš metų, tos kelnės niekur nedingsta! Neturiu nieko prieš baltas kelnes :) tiesiog noriu pasakyti, kad balta nėra tokia jau nuobodi monotoniška spalva, kokia ji atrodo baltojo pakelio šalininkams. Prisiminkit ir prieš metus vykusį vakarėlį Sensation white party – šis vakarėlis sutraukė ne vieną tūkstantį dalyvių, o baltai neapsirengę žmonės negalėjo į jį patekti. Jeigu bus įvesta baltojo pakelio prievolė, gal reguliuotojai įžvelgs slaptą reklamą ir tokiuose teminiuose madinguose vakarėliuose?

O dabar siūlau žvilgtelti į šią nuotrauką:

 DSC04225

Nuotrauka daryta vienoje arabų šalyje lenktynių metu. Iš išorės net nepasakysi, kas to pastato viduje, bet argi tai nevilioja užeiti į vidų? Prie įėjimo kabo nedidukas užrašas “Įėjimas nuo 21 metų”, besišypsančios gražuolės maloniai praleidžia į vidų, kur užėjęs supranti, jog atsidūrei… bare! Na, kol kas neteko girdėti raginimų Lietuvoje įvesti “baltus barus”, “baltas aludes” ar pan. Grįžtant prie cigarečių, ar tik nebus su tais baltais pakeliais taip, kaip su šiuo baltu baru? Atrodo taip neįprastai ir viliojančiai, kad net nekyla mintis praeiti pro šalį neužsukus pažiūrėti, o kas gi viduje…

Rodyk draugams

Žilvinas Šilėnas: Čekuolis - šaunuolis

Mano mėgstama A. Čekuolis išspausdino komentarą apie klimato atšilimą ir iliustratyviai aprašė skirtingus požiūrius į šį reikalą.

Straipsnio svarba – pagaliau ir „mainstreaminė“, t.y. įprasta spauda pripažįsta, kad į klimato kaitą galima žiūrėti ne tik pro Alo Goro akinius, t.y. egzistuoja ir nuosaikesnis požiūris į klimato atšilimą. Anksčiau gi, ne be ES institucijų pagalbos, Lietuvos žiniasklaida jei ką ir rašydavo apie klimatą, tai daugiau ar mažiau „alarmistiškai“ (beje jau ir prieš porą mėnesių „Lietuvos žinios“ įdėjo keletą gerų straipsnių, tame tarpe ir apie „Climategate“).

Spėju, ir kaip matau iš komentarų, „žaliasis jaunimas“ (kaip juos beje įvardija ir Čekuolis) užsipuls autorių. Kadangi draugystės su naftos kompanijomis prikergti nepavyks, greičiausiai bus sakoma, kad autorius nesupranta, ką rašo, nes nėra mokslininkas ir pan. Beje vienuose klimato kaitos „mokymuose“, šis žingsnis buvo rekomenduojamas oponentų diskreditavimui. Kitaip tariant, jei apie tai, kokia svarbi yra kova su klimato atšilimu pasisako kokia nors įžymybė (kad ir tas pats Bono, ar vietinio Lietuvos ryškumo žvaigždės) – viskas gerai, tinka ir dainininko kvalifikacija. Tačiau, jei pašnekovas pasisako kaip nors kitaip – tuoj pat reikia klausti (ir viešinti) jo mokslinę kvalifikaciją ar jos nebuvimą.

Išeina taip: jei pritari, kad globalinis atšilimas yra vien žmogaus sukeltas reiškinys, su kuriuo reikia nedelsiant kovoti – tuomet viskas gerai. Jei manai, kiek nors kitaip (pvz., dalis atšilimo yra sukelta natūralių veiksnių, arba, adaptacija prie klimato atšilimo yra labiau pagrįstas kelias nei prevencija) tuomet – rodyk mokslinius vardus, diplomus ar statistinius modelius, kuriais vadovaujiesi. O net jei ir juos turi – įrodyk, kad tai ką darai nėra melas, nėra remiama naftos kompanijų, ir apskritai – kad nesi kupranugaris.

Rodyk draugams