Šiandieną, vasario 2 d. pasaulis mini Pasaulinę pelkių dieną. O kokia gi ekonominė pelkė pati klampiausia, jei ne valstybių skolos :) tad šiandien apie tai ir rašau. Valstybių skolos yra nepabostanti tema, apie kurią įvairiose žiniasklaidos priemonėse rašoma ir kalbama vis dažniau. Pavyzdžiui, šiandienos Lietuvos Ryte rašoma apie skolos padėtį Latvijoje, kuri nuo 2012 m. turės pradėti grąžinti jai suteiktas paskolas, tačiau lėšų tam neturės. Dienraštyje cituojama Latvijos valstybės kontrolės vadovė Inguna Sudraba, sakanti, jog 2012 m. Latvija neturės kitos išeities kaip pratęsti paskolų grąžinimo terminus: “Sprendžiant iš to, kaip šiandien mąstome ir dirbame, paskolos nesudarė ir nesudaro sąlygų, kurios leistų pradėti grąžinti jas jau 2012 m.” Ji taip pat ragina vykdyti reformas, kurios “faktiškai nevyko, nes reforma – tai ne darbuotojų atleidimo ir įstaigų naikinimo matematikos formulė.” Skolinimasis leido stambesnį išlaidų karpymą nukelti į ateitį, tačiau bet kuriuo atveju kada nors toks karpymas bus neišvengiamas.

Pas mus, Lietuvoje, problemų sprendimų nukėlimas į ateitį skolinimosi pagalba buvo sėkmingai vykdomas 2009 metais. Tai matyti iš centrinės valždios sektoriaus skolos 2009 m. grafiko:

image

Sėkmingai skolinamasi ir šįmet – kaip šiandien pranešė vž.lt, Finansų ministerijos teigimu vien per 2010 m. sausio mėnesį buvo pasiskolinta 874 mln. Lt. Beje, taip pat šiandien vž.lt pranešė, kad nuo metų pradžios euro zonos šalys pasiskolino rekordinę sumą – 110 mlrd. EUR. Kaip rašoma pranešime, “Tai tik dar labiau didina skolinimosi kainą ir verčia valstybes daugiau mokėti už augančius deficitus.”

Kol Lietuva vis giliau klampinama į skolų pelkę (klimpti būtų neteisingas žodis šiame kontekste, nes jis nurodo į savaiminį procesą), premjeras prašneko apie … Lietuvos atstovybės įkūrimą Silicio slėnyje (Silicon Valley)! Jo patarėjas Mykolas Majauskas pasakė, jog šią atstovybę galima būtų įkurti jau šįmet.

Oho, koks ryžtas ir skuba leidžiant dar daugiau dabartinių arba būsimų mokesčių mokėtojų pinigų! Aišku, įkurti yra daug lengviau nei panaikinti kokią nors instituciją, pvz. VTAKT’ą… Tačiau daugiau naudos būtų, jeigu su tokia skuba būtų vykdomos visiems gyventojams svarbios reformos, mažinamas biurokratų skaičius. Juk tokie sprendimai ne tik apvalytų viešąjį sektorių, bet ir sumažintų biudžeto išlaidas, ir sumažėtų skolinimosi poreikis. Deja, vietoje akivaizdžiai būtino biurokratijos, o kartu ir valstybės skolos mažinimo Lietuvoje, ruošiamasi dar ir eksportuoti Lietuvos biurokratus ir jų “būtinas” funkcijas į Ameriką.

Rodyk draugams