BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaetana Leontjeva. Deklaracijų pildymo metas: svarbu nepramiegoti

Prasidėjus gyventojų pajamų deklaravimo įkarščiui, noriu su jumis pasidalinti savo asmenine “kaetaniška” patirtimi, susijusia su pajamų deklaravimu. Nepamenu, o gal ir tiesiog nežinau kodėl, šių metų sausį-vasarį netyčia užklydau į Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninio deklaravimo sistemos svetainę. Užėjau į svetainės skiltį “Preliminarios deklaracijos” ir paspaudžiau pasižiūrėti į savo 2008 m. preliminarią deklaraciją. Kadangi deklaracijos pernai nepateikiau, tai buvo pirmas užklydimas į mano 2008 m. preliminarią deklaraciją.

Pažiūrėjus į 31-ą deklaracijos eilutę supratau, jog turiu mokestinę nepriemoką! Ir nors ta nepriemoka sudarė vos 1 Lt, truputį išsigandau, kad gali tekti sumokėti delspinigių, o gal ir baudą. Bet nuramino prierašas apačioje, kad jeigu 31-oje eilutėje gaunama suma nuo 1 iki 3 Lt, jos mokėti nereikia. Tačiau jeigu nepriemoka sudaro 4 Lt ar daugiau, įvykdyti šią mokestinę prievolę jau reikia.

Jeigu pernai dar turėjome galimybę nesijaudinti dėl savo preliminarios deklaracijos (ach, tie seni geri fiksuoto NPD laikai…), tai šiandien Lietuvos gyventojai nerimastingai laukia, kol preliminarios deklaracijos bus paruoštos ir išaiškės, ar jie turi mokestinę nepriemoką. Individualaus dydžio NPD atėmė laisvę pramiegoti deklaracijų pildymo metą iš tų gyventojų, kurie nenorėjo ir neprivalėjo gilintis į deklaravimo reikalus, ir privertė daugumą Lietuvos gyventojų būti budriems.

P. S. Pernai šia tema rašiau čia.

Rodyk draugams

Kaetana Leontjeva. Progresinių mokesčių tikslas – sumažinti biurokratų algas?

Šiandien ryte lankiausi Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdyje, kur buvo svarstomas progresinio gyventojų pajamų mokesčio tarifo klausimas. Svarstyti buvo net du įstatymo projektai, numatantys progresinį tarifą – vienas projektas parengtas Seimo nario J. Veselkos, kitas – Seimo nario A. Syso. BFK nepritarė abiems projektams, tačiau šiame įraše norėčiau trumpai aptarti vieną keistoką argumentą už progresinius mokesčius, kuris buvo išsakytas posėdžio metu.

Seimo narys A. Sysas teigė, kad progresinių mokesčių įvedimas padėtų išspręsti klausimą, kam ir kaip mažinti algas. Įvedei progresinius tarifus – ir viskas aišku, visiems algos mažėja progresyviai. Buvo pateiktas ir vieno valdininko, kuris uždirba daugiau už Prezidentę, pavyzdys, teigiant, kad progresinių mokesčių įvedimas padėtų sumažinti jo algą - tiesiogine prasme jos nemažinant.

Tačiau kodėl sprendžiant atlyginimų mažinimo valstybės sektoriuje klausimą, algos turėtų būti mažinamos ir žmonėms, dirbantiems privačiame sektoriuje? Juk privačiame sektoriuje algos yra mažesnės nei valstybiniame, be to, ir darbuotojai dažniausiai būdavo atleidžiami būtent privačiame, o ne valstybės sektoriuje. Statistikos departamento duomenimis, 2009 m. ketvirtą ketvirtį vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis privačiame sektoriuje buvo 156,6 Lt mažesnis nei valstybės sektoriuje.

image

Privatus sektorius yra daug lankstesnis už valstybinį, tad algos jame jau sumažėjo ir jam nereikia valstybės įsikišimo ir “pagalbos” mažinant algas. Jeigu jau Seimo nariai nori sumažinti biurokratų atlyginimus, tai reikia nebijoti to daryti tiesiogiai, o ne bandyti tai įgyvendinti tokiu ekonomikai žalingu būdu, kuomet sumažėtų daugelio dirbančiųjų algos.

Ką padarysi, kai ekonominė logika, kitų šalių patirtis bei statistika byloja progresinių mokesčių nenaudai, tenka griebtis ir tokių argumentų.

Rodyk draugams