BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žilvinas Šilėnas: “Zoolanderiška” Žemės valanda

Kiek teko žiūrėti televiziją, tai kovo 26-ąją esame kviečia valandai išjungti šviesas (http://www.zemesvalanda.lt/) ir taip prisidėti prie žemės išsaugojimo.

Privačios iniciatyvos, aišku, nėra blogai. Kol aš pats galiu pasirinkti, išjungti šviesą, ar ne, ir kol nesame verčiami tą daryti įvedant „privalomas tamsos valandas” ar kokią nors kitą prievartos priemonę, tol nieko blogo čia nėra. Jei kas nors nori sėdėti tamsoje - prašau ir pirmyn. Pasidarykite „žemės valandą” nors ir kiekvieną dieną.

Tuo pat metu negaliu neįkąsti visai šio reikalo parodomajai pusei.

Energijos sutaupymas ar CO2 emisijų sumažinimas iš valandos šviesų išjungimo iš esmės yra nereikšmingas. Cituojant Bjorn Lomborgą „net jei visi pasaulio žmonės dalyvautų šviesos išjungimo akcijoje, efektas būtų toks pat, kaip 45 sekundžių Kinijos CO2 emisijos”. Kaip rašo kiti šaltiniai (The Telegraph), šviesų išjungimas valandai galėtų turėti net neigiamų pasekmių, jei elektros energijos operatoriams reikėtų išlyginti vartojimo skirtumus.

Aišku, akcijos organizatoriai tai supranta ir pripažįsta, kad poveikio nebus. „Žemės valanda nėra skirta taupyti energijai. Tai pozityvus ir įkvėpiantis įvykis, kuris parodys visuomenės susirūpinimą klimato kaita. Dėl šios priežasties mes nematuosime, kiek sutaupyta energijos, ar kiek sumažėjo CO2 emisijos.”

Įkvėpiantis įvykis? Sėdint tamsiame, bet radiatorių šildomame bute, geriant gamtinių dujų pašildytą karštą kavą ir deginant iš kito pasaulio krašto konteineriniu laivu atplukdytas žvakutes, tik labiausiai susireikšminę individai gali pradėti postringauti apie tai, kad jie gelbėja pasaulį, ir, kaip gerai būtų, kad visi būtų „progresyvūs” ir panašūs į juos. (Beje žvakės yra apie 100 kartų mažiau efektyvios verčiant energiją šviesa, nei paprastos lemputės).

Čia labai tinka satyra iš Ben Stiller filmo „Zoolander”, kuomet pagrindinis veikėjas sako: „Aš noriu padaryti kažką svarbaus savo gyvenime <…>. Aš turiu gilesnių minčių. Vakar aš galvojau apie savanoriavimą. Kad reikia padėti likimo nuskriaustiems vaikams. Ir galvojimas apie tai buvo giliausia patirtis, kurią kada nors turėjau “.

Vietoje to, kad sėdėti tamsoje, geriau pasidžiaukime tuo, ką turime. Geriau pamąstykime, kiek žmonių proto, darbo ir energijos įdėta į tai, kad į šeštą aukštą teka karštas vanduo.

P.S. „Zoolander” senstelėjęs bet laaabai smagus filmas.

Rodyk draugams

Žilvinas Šilėnas: Kas kaltesnis dėl degalų kainų?

Kylant degalų kainoms, valdžia puola kaltinti visus iš eilės, o ypač toli už Lietuvos vykstančius įvykius. Šiuo metu susiformavo nuomonė, kad dėl benzino kainų didėjimo kalti įvykiai Libijoje. Kai kurie dienraščiai jau net pradėjo skaičiuoti „arabų revoliucijos kainą”.

Bet tai tik dalis tiesos. Pasauliniai įvykiai veikia trumpalaikius degalų kainų pasikeitimus. Degalai pabrango dėl įvykių užsienyje, tačiau degalai yra brangūs dėl valstybės uždedamų mokesčių. Daugiau nei pusę benzino kainos sudaro mokesčiai, kuriuos nustato mūsų pačių valdžia.

Lietuvos valdžia, aišku, atšaus, kad ji čia niekuo dėta, nes minimalius akcizus nustato ES. Bet tai tik dalis tiesos. Benzino atveju, ES nustatytas minimalus akcizas benzinui yra 1,24 Lt Litrui. Tačiau Lietuvoje taikomas akcizas - 1,50 Lt Litrui. Taigi vien dėl šio veiksmo, benzinas Lietuvoje yra maždaug 26 ct brangesnis, nei galėtų būti.

Pridėtinės vertės mokestį (PVM) nustato taip pat vietinė valdžia. Kuomet PVM yra 21 proc., o ne 18 proc., benzinas yra apie 3 proc. (apie12 ct) brangesnis, nei galėtų būti.

Be to, PVM yra „klastingas” mokestis. Benzinas yra apmokestinamas akcizo mokesčiu (1,50 Lt), o PVM skaičiuojamas nuo prekės kainos su akcizu. Taigi 1,50 Lt akcizo mokesčio „sukuria” dar 0,315 Lt papildomo PVM mokesčio! Kitaip tariant, akcizas dar yra apmokestinamas PVM‘u.

Todėl dėl Lietuvoje taikomo 26 ct didesnio akcizo mokesčio, benzinas yra brangesnis visais 31,5 ct (nes 26 ct akcizo sukuria dar 5,5 ct papildomo PVM).

Sutinku, kad valdžia neturi kaitalioti mokesčio tarifo kiekvieną kartą, kai pabrangsta viena ar kita prekė. Tačiau didesnis, nei nustatytas minimalus akcizas benzinui apskritai yra per didelis. Akcizo mokestį iki minimumo reikia mažinti, net jei ir sumažėtų pasaulinės naftos kainos. Kaltinimai dėl per didelio akcizo turėtų būti adresuoti ne pulkininkui Gadafiui, o vietinei valdžiai.

Rodyk draugams

Kaetana Leontjeva. Ar tikrai neturtingi tampa dar neturtingesni?

Įprasta girdėti, kad turtingi žmonės darosi vis labiau turtingesni, o neturtingi – vis labiau neturtingesni. Šiam teiginiui pagrįsti naudojama statistika, rodanti, kokia dalis sukurto BVP tenka turtingiems ir kokia nepasiturintiems asmenims. Tačiau savo video prof. Horwitz iš St. Lawrence universiteto dėsto, kad tokia statistika visiškai neatsižvelgia į žmonių mobilumą, kaip neturtingieji kyla gerovės laipteliais. Tie, kas buvo neturtingi prieš 20 m. šiandien gali būti ant aukščiausio laiptelio, tuo tarpu statistika apeliuoja į tai, kad tie patys žmonės ir liko neturtingi. Kviečiu pasižiūrėti šį naudingą ir vaizdžiai problemą išaiškinantį video, kurį rasite čia.

horwitz_video

Rodyk draugams