BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vytautas Žukauskas: Kieno pajamas padidintų progresinis GPM tarifas?

Ar kas nors gautų daugiau darbo užmokesčio jei būtų priimtas kovo mėnesį Seime užregistruotas įstatymo projektas (XIP-3038), įvedantis progresinį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą? Niekas.

1

Grafike parodyta, kiek darbo užmokesčio pagal darbo sutartį gauname “į rankas” priklausomai nuo to, koks darbo užmokestis “ant popieriaus”. Raudona linija vaizduoja dabartinę situaciją, o mėlyna – situaciją įvedus progresinį GPM tarifą pagal minėtą įstatymo projektą. Kaip matyti iš grafiko, nei vienoje pajamų grupėje mėlyna linija nėra aukščiau raudonos. Tai reiškia, kad progresinių mokesčių įvedimas nepadidintų niekieno pajamų, o tik sumažintų tų žmonių pajamas, kurie “ant popieriaus” gauna daugiau nei 4000 Lt.

Žemiau esančioje lentelėje parodyta, kiek darbo užmokesčio „į rankas“ gauna žmogus priklausomai nuo jo pajamų „ant popieriaus“, ir koks yra efektyvus mokesčio tarifas (įskaitant visus išskaičiuojamus mokesčiu, t.y. GPM, išskaičiuojamus Sodrą ir privalomą sveikatos draudimą) dabar, ir įvedus progresinį GPM tarifą.

2

Rodyk draugams

Kaetana Leontjeva. Karališkosios vedybos – per socialinius akinius

Pasaulio dėmesys šiandien prikaustytas ties karališkosiomis Princo William’o ir jo sužadėtinės Kate Middleton vedybomis. Daugeliui rūpi, kokią suknelę išsirinko jaunoji; nekantraujama pamatyti, kaip jaunieji pirmąkart viešai pasibučiuoja Buckingham’o rūmų balkone. Ši diena – pasakos kulminacija, kuomet į Westminster’io abatiją jaunoji įžengs būdama paprasta mergina, o išeis jau būdama princese. Dažnai girdime žmones skundžiantis, jog socialinis mobilumas yra beveik neįmanomas, žmonėms sunku lipti “visuomenės gerovės” laiptais, tad siūlau į šias vedybas pažvelgti per socialinius akinius ir įvertinti, ar tikrai socialinio mobilumo nėra.

Ne paslaptis, kad jaunosios tėvai yra pasiturintys verslininkai, susipažinę dirbdami British Airways kompanijoje, kur mama dirbo stiuardese, o tėvas – lėktuvo pilotu. Jaunosios tėvo šeima pastarąjį šimtmetį atstovavo vidurinei klasei, jos nariai buvo pirkliai, teisininkai ir malūno savininkai Yorkshire grafystėje. Tuo tarpu jaunosios motina tokiomis šaknimis negalėjo didžiuotis, mat ji kilusi iš darbininkų klasės. Būsimosios princesės proprosenelis iš motinos pusės dirbo anglies kasykloje, o vėliau nutaręs ieškoti saugesnio darbo išvyko į Londoną, anglies kasykloje palikdamas dirbti kitus savo šeimos narius. Šia istorija susižavėjusi britų spauda ją praminė “Iš kasyklos į rūmus”.

Būsimosios princesės šeimos istorija parodo, jog kilti laiptais visuomenėje yra įmanoma ir kelias iš kasyklų nebūtinai nuveda tik į fabriką ar remonto dirbtuves. Be to, šis pavyzdys yra toli gražu ne vienintelis (prisiminkime kad ir dujų gamykloje pradėjusį dirbti britą Bernie Ecclestone, kuris šiandien yra Formulės 1 komercijos teisių vadovas).

Akivaizdu, kad kilimas visuomenės laiptais nėra vien sėkmės reikalas, tam būtinas sunkus darbas ir užsispyrimas. Šiandien įvyksiančios karališkosios vedybos nėra tik pasakos virtimas realybe – jos užtvirtins, kad socialinis mobilumas egzistuoja ir taps pavyzdžiu nusivylusiems žmonėms siekti savo svajonių, kad ir kur jos vestų! :)

image

Rodyk draugams