Vakar Vengrijos parlamentas pritarė „mėsainių“ mokesčiui – nuo rugsėjo šioje šalyje bus taikomas specialus mokestis maisto produktams, kurių sudėtyje daug cukraus, druskos, kofeino ar angliavandenių. Litras kolos brangs 7 lietuviškais centais, litras energetinio gėrimo - 3,5 lito. Bloga žinia ir keksų bei pyragaičių mėgėjams – pastarieji brangs nuo 1,3 iki 2,6 lito. Mokestis nebus taikomas kūdikių maistui, kečupui ir garstyčioms.

Naują mokestį politikai pateisina rūpesčiu gyventojų sveikata, teigdami, jog daugėja ligų, susijusių su perdėtu riebalų ir druskos vartojimu. Valstybė vis labiau panašėja į „nanny-state“, kuri tarsi auklė seka ir prižiūri kone kiekvieną žmogaus žingsnį – ar jis valgo sveiką maistą, ar „laiku“ išeina iš darbo (griežtas Darbo kodeksas) ir t.t. Dar trūksta, kad visuomeninės sveikatos inspektoriai pradėtų sekti kiekvieną žmogų tikrindami, ar jis laiku pavalgo, ar ne per dideliais kąsniais kanda ir ar 30 kartų sukramto kiekvieną kąsnį… Bet juk visa tai nėra valstybės funkcija!

Problema tame, kad šiuo metu nesveiką maistą vartojantys gyventojai nepatiria pilnos savo blogų sprendimų kainos – jiems susirgus ir naudojantis valstybinėmis sveikatos paslaugomis, už pastarąsias sumoka visi mokesčių mokėtojai. Tačiau tai tik dar vienas argumentas, kodėl reikia išvalstybinti sveikatos apsaugos sistemą. Žmogui perkant privatų sveikatos draudimą, kurio kaina priklausys nuo jo sveikatos būklės, jis labiau rūpinsis ir savo sveikata, ir mitybos įpročiais. Tuo tarpu dabar siekiama vienos intervencijos (valstybinės sveikatos sistemos) problemas spręsti kitos intervencijos pagalba. Tai tik patvirtina, kad reguliavimas sukuria naujo reguliavimo paklausą, nes blogas vieno reguliavimo pasekmes tenka taisyti nauju.

Jeigu jau politikai šitaip rūpinasi perdėm dideliu žmonių apetitu mėsainiams, kodėl nesirūpinama savu apetitu naujiems mokesčiams ar esamų didinimui? Juk apetitas mokesčiams yra daug žalingesnis už apetitą nesveikam maistui, o jo žalą patiria ne sprendimus priimantys politikai, bet visi mes. Kasdien suvalgydamas po keksiuką, priaugi svorio ir ilgainiui gali susirgti kokia liga, o padidinus mokesčius jau kitą dieną diabetu suserga visas ūkis. O gal politikų apetitą mokesčiams pažabos tik specialus ir vien politikams taikomas mokestis už mokesčių didinimą?

Rodyk draugams