Kviečiu pasižiūrėti smagų TaxPayers’ Alliance video, kuriame pasaulio greičiausiai kalbantis žmogus skaito Jungtinės Karalystės mokesčių kodeksą. Visas mokesčių kodekso skaitymas – be pertraukų – užtruktų net 5 dienas. Ši šalis turi viena ilgiausių pasaulyje mokesčių kodeksų, kuris yra ilgesnis už Levo Tolstojaus romaną “Karas ir taika”.

image

Deja, Jungtinė Karalystė nėra išimtis mokesčių sistemos painumo “rungtynėse” – mokesčių sistemos painios ir Lietuvoje, ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir dar daugelyje pasaulio šalių. Šiame grafike pavaizduota žodžių skaičiaus Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatyme dinamika:

image

Mažinti mokesčių sistemos sudėtingumą galima ir paprastinant atskirų mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir mokėjimo taisykles, ir atsisakant neefektyviausių mokesčių. Priminsiu, kad Lietuvoje iš penkių stambiausių mokesčių – „Sodros“ įmokų, pridėtinės vertės, gyventojų pajamų, privalomojo sveikatos draudimo ir akcizų – surenkama 92 procentai visų mokestinių pajamų. Tai reiškia, kad likę 20 mokesčių generuoja vos 8 procentus mokestinių pajamų.

Mokestis

Pajamos 2010 m.

Pajamų santykis su visomis mokestinėmis pajamomis

Valstybinio socialinio draudimo įmokos

7 687 mln. Lt.

30 proc.

Pridėtinės vertės mokestis

7 294 mln. Lt.

28 proc.

Gyventojų pajamų mokestis

3 471 mln. Lt.

13 proc.

Akcizai

3 036 mln. Lt.

12 proc.

Privalomojo sveikatos draudimo įmokos

2 395 mln. Lt.

9 proc.

Kiti mokesčiai

2 049 mln. Lt.

8 proc.

Reiktų tikėtis, kad mokesčių sistemos paprastinimas paliktų ir mažiau interpretacijos laisvės mokesčių inspektoriams, kurie skirtingai traktuoja tas pačias įstatymų ar poįstatyminių aktų nuostatas. Visa tai leistų privačiam sektoriui daugiau pajėgumų skirti pajamas uždirbančiai, produktyviai veiklai, o paprastinimą ypatingai pajustų smulkiausias verslas, kuriam administracinė našta būna santykinai didesnė. Galiausiai, paprastesnė mokesčių sistema reikštų, kad žmonės nebūtų atgrasomi nuo savo verslo sukūrimo - o juk būtent to ir siekia dabartinė Vyriausybė.

Rodyk draugams