Vakar Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė pervedimų į žmonių asmenines sąskaitas antros pakopos pensijų fonduose sustabdymui. Kadangi ne visi žmonės turi galimybę dalyvauti Seimo komitetų posėdžiuose, pasidalinsiu su jumis „beveik“ stenograma, kaip Seimo nariai sprendė milijono dirbančiųjų ateitį nulemiantį klausimą.

Pervedimų į žmonių asmenines sąskaitas stabdymas yra argumentuojamas tuo, kad krizės metu pensijų fondų pasirodymas buvo prastas, o atskaitymų dydžiai yra per aukšti. Tačiau šie argumentai – tik priedanga Seimo nariams, ieškantiems bet kokio būdo iš „Sodros“ mokamų pensijų prieškriziniam dydžiui atstatyti. Posėdžio metu komiteto nariai vieni kitus ragino pagalvoti apie pažadą pensininkams nuo 2012 m. atstatyti pensijas, pamiršdami, kad pažadai būsimiems pensininkams dėl pervedimų sumažinimo laikinumo jau buvo tris kartus sulaužyti, o šis siūlymas sulaužytų jau ketvirtą pažadą per trejus metus.

Algirdas Sysas kalbėjo, kad žmonių pinigai neturėtų būti pervedami ten, kur yra prasti rezultatai. Vadovaujantis tokia logika, reikėtų drausti „Sodros“ įmokų rinkimą, nes „Sodros“ rezultatai yra apverktini lyginant su antros pakopos pensijų fondais. Jeigu fondai jau atsistatė po krizės ir atgavo prarastas lėšas (beje, jei krizės metu žmonės nekeitė fondo, tai tie praradimai ne realūs, o tik „ant popieriaus“), tai „Sodra“ jau penktus metus rodys įspūdingus milijardinius rezultatus. Patikslinsiu – neigiamus milijardinius rezultatus. O gal kai kas prie „Sodros“ rezultato nemato minuso ženklo? Nemato, kad vien išlaidos palūkanoms mokėti 2012 m. viršys 600 mln. litų – daugiau negu reikia pensijoms atstatyti?

Sprendžiant milijono dirbančiųjų ateitį senatvėje nulemsiantį klausimą, komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys vos ne vos leido pasisakyti milijonui žmonių atstovaujančiai Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos narei Astai Antanavičiūtei. Galiausiai R. J. Dagys pasakė, kad Pensijų fondų dalyvių asociacija jo neatstovauja, nes jis nepatenkintas fondo, kuriame jis dalyvauja, veikla, nes pas jį yra „minusas“…

A. Antanavičiūtė teigė, kad pervedimų stabdymas panaikins paskatą žmonėms mokėti visus mokesčius nuo atlyginimų ir skatins atlyginimus vokeliuose, nes visos jų „Sodros“ įmokos suksis bendram katile (t.y. bus akimirksniu išmokamos), jos niekur nesikaups. Į šį teiginį išgirdome pribloškiantį komiteto narės Vincės Vaidevutės Margevičienės atsakymą, kad „tegu iš šių pinigų jie ir kaupiasi“! Taigi Seimo nariams nė motais, kad po jų priimto sprendimo didės vokelių apimtys, iš kurių žmonės taupys senatvei patys, o tuo pačiu mažės „Sodros“ pajamos. Koks nekryptingumas: vienu momentu Seimo nariai skundžiasi, kad „Sodros“ pajamos augs lėčiau, o kitu momentu jie yra visiškai abejingi tam, kad jų pačių sprendimas nulems dar mažesnes „Sodros“ pajamas.

Kai kurie komiteto nariai visiškai atvirai deklaravo, kad galvoti reikia tik apie šiandieną – o apie ateities problemas ir „Sodros“ įsipareigojimus „pagalvosim vėliau“.

Tik du komiteto nariai – Artūras Melianas ir Laimontas Dinius – balsavo prieš pervedimų į žmonių asmenines sąskaitas sustabdymą. Kiti komiteto nariai palaimino tai, ką galima vadinti mokesčių didinimu milijonui dirbančiųjų.

Jeigu šiam siūlymui pritartų Seimas, ką tai reikštų milijonui dirbančiųjų? Jau dabar pervedimų sumažinimas nuo 5,5 proc. iki 2 proc. vidutinį atlyginimą uždirbančiam žmogui kasmet kainuoja po 889 litus. Visiškas pervedimų sustabdymas kainuotų dar 508 litus, tad bendrai netekimai būtų 1397 per metus. Tai būtų tik ta suma, kuri būtų prarandama kasmet. Tačiau šie pinigai būtų investuojami, todėl sukauptų pinigų suma didėtų. Nepervestas vienas ar keli tūkstančiai litų šiandien kiekvienam žmogui išėjus į pensiją reikš reikšmingus praradimus – dešimtis tūkstančių litų.

Politikams nepatinka žmonių kaupimas senatvei, nes norima, kad žmonės būtų kuo labiau priklausomi nuo valstybinės „Sodros“ sistemos ir nuo politikų sprendimų. Nors kaupimas pensijai antros pakopos pensijų fonduose žmonėms leido senatvėje turėti daugiau negu vieną pajamų šaltinį, užsimota mus visus priverstine tvarka suvaryti atgal į „Sodrą“.

Tik ar supranta Seimo nariai, kad pačiai „Sodrai“ nuo tokio sprendimo bus dar blogiau? Kaupimas asmeninėse žmonių sąskaitose mažino „Sodros“ ateities įsipareigojimus, o žmonių grąžinimas į „Sodrą“ dar labiau padidins „Sodros“ naštą ateityje. Nuo vilko ant meškos, bet zuikiams tai nė motais.

sustabdymas

Rodyk draugams