„Higienos normos“ – skamba rimtai ir rūpestingai. Kiekvienam jos yra skirtingos: vienas valgo obuolį nusiskynęs nuo medžio, kitas net nespaudžia nepažįstamiems žmonėms rankos. Šią standartų įvairovę puikiai sprendžia rinka – kuo švariau ir saugiau, tuo brangiau, o Jūs - rinkitės!

Tačiau šiandien gyvename pasaulyje kuriame apstu valstybinių, visiems privalomų normų. Jos yra sugalvotos tam, kad būtų užtikrinami minimalūs higienos standartai, jog kaskart užėję į parduotuvę, kirpyklą ar kitas paslaugas teikiantį ūkinį vienetą nesijaudintume dėl jų švaros ir pavojaus sveikatai.

Tokia šių normų idėja.

Realybė yra, kaip visada, šiek tiek kitokia. Privalomos higienos normos greitai pasensta, atsilieka nuo technologinio progreso, besikeičiančių vartotojų poreikių, tačiau lieka reikalavimų sąrašuose. Kitaip tariant, seka paskui rinką ir gerokai atsilieka, kaip koks formalumų akmuo po kaklu, stabdantis privatų sektorių.

Štai konkretus pavyzdys - realybės neatitinkantys ir šiuolaikinėms technologijoms nepritaikyti higienos reikalavimai skirti viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškams:

  • Prieigos taškų patalpoje aiškiai matomoje vietoje turi būti pakabinta informacija apie galimą interneto, kompiuterinių žaidimų žalingą poveikį nepilnamečių vystymuisi.
  • Naujai statomų ar rekonstruojamų prieigų taškų patalpų langai turi būti orientuoti į šiaurę ir šiaurės rytus.
  • Atstumas tarp vaizduoklių turi būti ne mažesnis nei 1,2 metro.
  • (Ir beprasmių reguliavimų čempionas) – klaviatūros paviršius turi būti matinis.

Galbūt šių reikalavimų niekas ir nebereikalauja griežtai laikytis, tačiau jie vis dar yra ir bet kada gali tapti baudos priežastimi. Būtų sveika higienos normų sąrašams pritaikyti savotiškus higienos standartus ir laikas nuo laiko „prasišluoti“ nuo tokių nesąmonių, kurios teršia ne tik valdžios institucijų stalčius, bet ir erdvę, kurioje kasdien vartotojų poreikius tenkina verslininkai.

Taigi siūlau bent kartą per metus kontroliuojančių institucijų darbuotojams daryti savanorišką akciją „Valom“ ir atsikratyti nebereikalingų, neaktualių ar nepagrįstų higienos normų ir kitų reikalavimų.

Rodyk draugams