Žinutė Delfi apie „reidą“ į piceriją atskleidžia vieną įžvalgą apie „skurdo“ matavimus Lietuvoje. Dėl „vokelių“, oficialus atlyginimas Lietuvoje atrodo žemesnis, nei yra iš tikrųjų. Dar daugiau, „vokeliai“ egzistuoja iš esmės mažų atlyginimų segmente. Tuo tarpu aukštų atlyginimų segmente vokeliai iš esmės neegzistuoja, nes tam nėra paskatų. Trumpai tariant, maži atlyginimai atrodo dar mažesni, nei yra iš tikrųjų.

O tai turi keletą statistinių pasekmių. Pirma, dirbtinai mažesni oficialūs atlyginimai naudojami įvairiuose pajamų nelygybės skaičiavimuose. Pvz., skaičiuojant kiek žmonių gyvena “skurde”. Specialiai sakau „skurde“, nes statistikoje naudojama „skurdo rizikos riba“ rodo ne tai, kiek žmonių skursta, o kiek žmonių uždirba mažiau nei kiti (plačiau apie šiuos skaičiavimus čia). Daugiau atlyginimų oficialiai atrodo žemi, daugiau žmonių papuola į skurdo rizikos skaičiavimus. Daugiau peno politikams piktintis „ar tai normalu?“.

Kita statistika, kuri yra iškreipiama, yra taip vadinamas turtingųjų ir neturtingųjų pajamų palyginimas. Moksliškiau vadinamas „kvintilių metodas“, kuriame lyginamos turtingiausio ir neturtingiausio penktadalių žmonių pajamos. Vėlgi, kadangi neturtingiausio penktadalio pajamos, dėl „vokelių“ atrodo dar mažesnės, statistinis skirtumas (o tiksliau –santykis) tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių Lietuvoje atrodo dar didesnis.

Statistinės pasekmes neturėtų realių pasekmių, jei iškreipta statistika nesivadovautų politikai. Pamenate ginčus dėl minimalios algos? „Ar normalu, kad 20 proc. žmonių gauna tik minimalią algą?“ klausė aktyvistai. Į paaiškinimus, kad tas „20 proc.“ įtraukia ir dirbančius ir nepilną darbo dieną. Kitaip tariant, jei dirbi puse laiko ir uždirbi 600 Lt, tai tu gauni daugiau nei MMA. Lygiai taip pat selektyviai buvo ignoruojamas šešėlines ekonomikos argumentas, t.y. kad MMA didinimas kartu ir didins, o ne mažins, šešėlinę ekonomiką. Kai kuriems politikams ar analitikams atrodo, kad tas, kas mokėjo „vokelį“ prie 800 Lt MMA, staiga legalizuosis,jei MMA bus padidinta iki 1000 Lt.

Aišku šios statistinės irgi klaidos nereikia išpūsti. Pirma, tikrai ne visi darbuotojai, gaunantys MMA, gauna dar ir vokelius. Regionuose, mažiau kvalifikuotame darbe MMA uždirbantis darbuotojas, kainuoja apie 1300 Lt, o tai nėra jau tokie maži pinigai. Antra, netinkamos „skurdo“ skaičiavimo metodikos, nereiškia, kad nėra žmonių, kuriems tikrai sunku.

Rodyk draugams