Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) išplatino pranešimą, kuriame teigia, jog Egipte (ir kitose šalyse) dėl jos rekomendacijomis įgyvendintos tabako kontrolės politikos pastebimas žymus nelegalių tabako gaminių kiekio padidėjimas. Pripažįstamas ir tiesiogiai įvardijamas ryšys tarp mokesčių tabako gaminiams padidinimo ir nelegalių produktų padaugėjimo rinkoje.

Labai panašiai situacija klostosi ir Lietuvoje. Kaip ir Egipte dėl didinamų akcizų ir reklamos bei pakuočių apribojimų sparčiai padaugėjo kontrabandinių ir nelegalių tabako gaminių, kurie sudaro apie 29% visos tabako gaminių rinkos. Kur nesukuriama laisvoji rinka, susikuria juodoji - elementari ekonomika. Kol yra paklausa, tol bus ir pasiūla, draudimais nieko nepasieksi.

„Economist” žurnalo straipsnyje apie Australijos planus nuo gruodžio 1 dienos įvesti balto (tiksliau- rudo) pakelio reikalavimą visiems tabako gaminiams, taip pat aiškiai įvardijamas nelegalių produktų padaugėjimo rinkoje pavojus. Akcentuojama ir grėsmė konkurencijai šioje rinkoje, nes vienodi pakeliais labiausiai pakenks mažiems rinkos dalyviams ir siekiantiems į ją ateiti.

PSO siūlomi sprendimai? Nieko naujo. Drausti, griežtinti, gaudyti, bausti - lyg nelegali prekyba tabako gaminiais būtų leidžiama šiandien. Galbūt nereikėtų stebėtis, juk kalbame apie Pasaulio sveikatos organizaciją, savotišką sveikatos politikos konformistų rojų. Tikrai nebūtų racionalu tikėtis, jog šis biurokratinis milžinas, nuspręstų, jog reikia mažinti valdžios įsikišimą, pasitikėti žmonių sąmoningumu ir skatinti apgalvotus asmeninius sprendimus. Belieka tik pasidžiaugti, jog bent jau pripažįstamos nenumatytos vykdomos politikos pasekmės ir viltis, jog į jas bus atsižvelgta ateityje.

PSO pranešime taip pat teigiamai vertinamas Egipte 2007 metais įvestas draudimas rodyti rūkančius žmones televizijos laidose ir filmuose, apgailestaujama, jog tradicinis rūkančių moterų stigmatizavimas turi potencialo išnykti. Lyg tai neturi nieko bendro su šimtmečiais trukusiu moterų, kaip nepilnaverčių piliečių, traktavimu. Koks skirtumas, kad neturi teisės išsiskirti, svarbu, kad nerūko - gera stigma, gera.

Taip yra šiame gyvenime, už laisvę reikia kovoti visą laiką - vieną tironą išvarai, prie durų jau eilė kitų, už tave geriau žinančių ko negalima rodyti, sakyti ar galvoti.

Patiko (2)

Rodyk draugams