Konkurencijos taryba paskelbė nutarimą byloje, kuri sulaukia daug dėmesio: dėl pienininkų kartelio arba ne. Tikrai svarbus dalykas. LLRI iškart atkreipė dėmesį, kad Konkurencijos tarybos pirmininko tarsi tarp kitko pasakyti žodžiai apie tai, kad asociacijos – kartelių buveinės yra labai pavojingi ir pakimba tokiu Damoklo kardu virš visų, kurį laikantys siūleliai vis silpnesni ir silpnesni. Dar daugiau: LLRI atlikta studija rodo, kad Konkurencijos taryba ne kiek saugo konkurenciją, kiek ją reguliuoja, ir daro tai ne tiek vardan konkurencijos, kiek vardan gražesnio atsiskaitymo Europos Komisijai.


 


Šįkart - nutarime dėl pieno - bent jau kiek galima spręsti iš pranešimo spaudai, yra gana keistų dalykų. Pavyzdžiui: „Narystė asociacijoje savaime nesuteikė galimybės gauti konfidencialios ar riboto naudojimo informacijos. Ją galėjo gauti tik tos asociacijos narės, kurios taip pat sutiko atskleisti savo duomenis, pasirašydamos atitinkamus leidimus, kad tokia informacija gali būti naudojama”. Kyla klausimas, o koks skirtumas įstatymo prasme – visos asociacijos narės gavo informaciją, ar tik tos, kurios prisijungė prie tam tikros duomenų keitimosi praktikos… Kyla ir daugiau klausimų, kuriuos buvome išsakę rudenį vykusiose diskusijose dėl pieno kainų (pvz., čia).


 


Abejonės abejonėmis, bet analizuoti norisi ne pranešimą spaudai, o patį nutarimą. Deja, kitą dieną po nutarimo ką mes randame toje Konkurencijos tarybos interneto puslapio vietoje, kur turi būti paskelbtas pats nutarimas? Nieko!!! Telefonu paaiškinama, kad nutarimas bus paskelbtas kai bus surašytas protokolas. Kada – neaišku… Keistai visa tai susišaukia su dar rudenį spaudos konferencijoje Konkurencijos tarybos pareigūnų išdėstytu pareiškimu, kad nustatėme kartelį, nors dar negalutinai.


 


O dabar dėl Konstitucijos. 2006 metais Konstitucinis teismas yra konstatavęs, kad kai teismas priima galutinį sprendimą byloje, tai turi būti iš karto paskelbta jei ne visas sprendimas, tai bent jau tokia informacija, iš kurios matytųsi jo pagrindimas ir motyvai. Konkurencijos tarybos vienintelis apskelbtas dokumentas – pranešimas spaudai – akivaizdžiai to neatitinka. Paties nutarimo reikšmė – irgi neabejotina ir tikrai nemažesnė nei daugelio Teismuose sprendžiamų bylų. Tik pagalvokime – ar daug yra tokių bylų, kuriose paskirta per dviejų milijonų bauda atrodytų baudos adresatams nedidelė ir jie dėl to atvirai džiūgautų?..


 


Taigi, laukiam nutarimo teksto su nekantrumu ir jį tikrai paanalizuosim, o kol kas aišku viena – Konkurencijos tarybos darbas tikrai neatitinka tų standartų, kurių iš jos tikimasi.

Rodyk draugams