smartphones_lg JAV prezidentas Barack Obama kuriamame 2011 biudžeto plane siūlys panaikinti reikalavimą mokėti pajamų mokesčius už asmeniniais tikslais naudojamą įmonės mobilųjį telefoną. Šis reikalavimas buvo priimtas dar 1989 metais, o jo panaikinimas motyvuojamas tuo, jog jis buvo plačiai ignoruojamas, neįmanoma užtikrinti nuoseklaus jo įgyvendinimo.

Lietuvoje, atrodo, pasukta atvirkščiu keliu. LR finansų ministro 2009 m. gegužės mėn. priimtame įsakyme dėl pajamų, gautų natūra, įvertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo, apibūdinant turtą ar paslaugas, kurios yra laikomos pajamomis natūra, pateikiama nuoroda į LR pelno mokesčio įstatymo 1 priedėlį. Viena iš šiame priedėlyje pateikiamo turto rūšių: „Kompiuterinė technika ir ryšių priemonės“ . Mobilūs telefonai (beje ir nešiojami kompiuteriai!) šiai grupei lyg ir turėtų priklausyti.

Paskambinti mobiliuoju telefonu ar naudotis nešiojamu kompiuteriu asmeniniais tikslais tikrai įmanoma, o dažnai taip ir daroma. Tik kaip mokesčius mokamam subjektui atskirti, keik buvo naudotasi asmeniniais, kiek darbo reikalais? Techniškai gal ir įmanoma (pvz. sekti skambučių numerius ir fiksuoti laiką, arba registruoti aplankytus internetinius puslapius), tačiau kiek vargo! O kur nauda? Neva skaidrumo dėlei (kad visos pajamos, tiek piniginės, tiek nepiniginės) įvesta pajamų natūra taisyklė įves dar daugiau chaoso ir maišaties. Galiausiai nutiks taip, kaip nutiko JAV – taisyklė yra, visi ją pažeidinėja, ir visi tai žino.

Ironiška, kad kai vienos valstybės atšaukia ilgai galiojusius sprendimus kaip nepasisekusius, mes lipame į tą pačia balą. JAV taisyklę panaikinti prireikė dvidešimties metų. Kažin kiek laiko prireiks mums?

Rodyk draugams