BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Emilis Ruželė: Šildoma urėdo visureigio sėdynė

Apie viešųjų pirkimų problemas kalbama daug, bandoma atsakyti ne tik KAIP švariai ir teisėtai vykdyti pirkimus, bet ir KĄ pirkti. Teoriniai pamąstymai nors ir atspindi problemos esmęs, dažnai gali pasirodyti nutolę nuo realios situacijos ir kasdieninių aktualijų. Konkretūs pavyzdžiai puikiai iliustruoja ir suteikia spalvų egzistuojančioms problemoms.

Štai puikus pavyzdys, kai netgi tobulai atsakius į klausimą - kaip pirkti, dažnai lieka daug abejonių dėl klausimo - ką pirkti. Šiaulių miškų urėdija perka visureigį ir reikalavimuose nurodo, jog automobilis privalo turėti “Bluetooth” įrangą, ne mažesnius nei 16 colių lengvo lydinio ratlankius, automatinę greičio palaikymo sistemą, pageidaujama, jog automobilis būtų „metallic” spalvos, būtinai turi turėti 6 laipsnių pavarų dėžę, informacinį borto kompiuterį, nurodomas netgi minimalus automobilio ilgis. Raseinių miškų urėdams visureigyje būtinai reikia šildomų sėdynių, ir milimetrų tikslumu nurodomi minimalūs visureigio išmatavimai, štai automobilio kėbulo ilgis turi būti NE MAŽIAU nei 5200 milimetrų.

Aš suprantu, kad miškas ne juokas, atvažiavęs be lengvo lydinio ratlankių rizikuoji būti išjuoktas miško žvėrelių, o be “Bluetooth” miško teritorijos niekaip neapžiūrėsi, darbų nenudirbsi. Tik idomu, ką apie tokias “butinybes” mano eilinis mokesčių mokėtojas iš savo kišenės finansuojantis urėdijų prabangą. Juk urėdijos - valstybinės įmonės, jų pelnas priklauso mums visiems.

Šiuo metu Vyriausybėje yra svarstomi pasiūlymai suteikti urėdijoms strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių statusą. Tikrai sunku suprasti, kodėl miškai galėjo staiga pasidaryti taip strategiškai svarbūs nacionaliniam saugumui. Vietoj naujo statuso, tikrai nepakenktų daugiau padorumo ir ūkiškumo.

Rodyk draugams

Žilvinas Šilėnas: ES nori ir toliau branginti degalus

Lryto straipsnis apie tai, kad ES planuoja ir toliau didinti kuro ir degalų apmokestinimą yra taiklus ir vietoje. Kitaip tariant, kuro kainos gali siekti rekordus, bet ES, įsikandusi žaliųjų svajonių, ir toliau stengsis, kad žmonės už kurą mokėtų kuo daugiau. Detalią nuomonę apie teiktą pasiūlymą LLRI pateikė dar praeitais metais. Ir jei manęs neapgauna atmintis, tai bent Seimo Ekonomikos komitetas irgi nepritarė šiai idėjai. Gerai, kad tarp mūsiškių europarlamentarų irgi yra suvokiančių, kad degalų apmokestinimo politika skaudžiausiai kerta būtent vartotojui.

Pasiūlymo esmė: mokesčius degalams skaičiuoti nuo dvejų bazių - energijos kiekio ir CO2 išmetimo. CO2 išmetimo dalis sudarytų 20 EUR tonai. O kalbant apie energijos kiekio bazę - visas kuras būtų apmokestintas tokiu akcizo mokesčiu, kokiu yra apmokestinamas benzinas. Pasiūlymo reziumė - didinti mokesčius. Finansų ministerija irgi buvo pateikusi savo preliminarius skaičiavimus, kurių esmė - mokesčiai didės, o kuras brangs.

Ir nereikia kalbų, apie tai, kad čia yra lyginamos konkurencijos sąlygos tarp skirtingų kuro rūšių. Tai yra seniausias valdžios triukas: „Mes nedidiname mokesčių, mes juos lyginame”. Gerai, jei lyginate, tai kodėl “tempiate” prie aukščiausio mokesčio? Kodėl ne prie žemiausio, ar bent vidurkio?

P.S. Jei įdėmiai studijuojate lentelę, siūlau nesižavėti raudonais skaičiukais 2013 metams, nes čia kalbame apie minimalius akcizo dydžius. Lietuva 2013, spėju, galės nustatyti aukštesnius mokesčius, kaip tai daro ir dabar. O nuo 2015 mokesčiai tik didės visoms kuro rūšims.

Rodyk draugams